معرفی دفتر مالکیت فکری:

دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان تنها مرجع منطقه ای استان یزد جهت ارزیابی اختراعات از سال 1388 فعالیت خود را آغاز نموده است. در این دفتر ضمن ارائه خدمات مشاوره به مخترعین در رابطه با چگونگی ثبت اختراع، ثبت علائم تجاری و طرح های صنعتی امور مربوط به داوری و ارزیابی اختراعات نیز صورت می گیرد.

 

متقاضیان برای دریافت مشاوره می توانند با شماره تماس 03537260041 تماس برقرار نمایند.

 

در ادامه مراحل و فرآیند چگونگی بررسی پرونده ارزیابی ادعای اختراع و داوری اختراعات برای ارائه تأییدیه علمی تشریح شده است:

 

مراحل داوری ادعای اختراع:

 

پس از اینکه مخترع اظهارنامه خود را در سایت سازمان ثبت اختراعات ثبت نمود و مرجع استعلام را پارک علم و فناوری یزد انتخاب نمود پرونده به دفتر مالکیت فکری ارسال می شود. پس از دریافت نامه سازمان ثبت اختراعات راجع به ارزیابی ادعای اختراع، مخترع به مدت یک ماه فرصت دارد تا نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام نماید. پس از تکمیل پرونده توسط مخترع و انتخاب داور توسط کمیته ارزیابی اختراعات، پرونده برای داور مربوط ارسال می شود. در صورت درخواست اصلاحات از جانب داور، نظرات داور به مخترع ارسال می شود و مخترع لازم است در زمان یک هفته پاسخ خود را برای دفتر ارسال نماید تا در اختیار داور قرار گیرد. پس از اعلام نظر نهایی داور پرونده در کمیته ارزیابی اختراعات مطرح و تصمیم نهایی در خصوص تأیید یا رد ادعا گرفته می شود. در نهایت نامه پارک راجع به تأیید و یا رد ادعای اختراع به سازمان ثبت اختراعات ارسال می شود.

 

مراحل تائيديه علمي اختراعات به ثبت رسيده:

ارائه درخواست كتبي

ارائه كپي برابر با اصل شده گواهي ثبت اختراع

 ارائه شرح كامل اختراع طبق استاندارد زير:
1- عنوان اختراع
2- دانش قبلي مربوطه
3- ارزيابي دانش قبلي
4- افشاي اختراع
5- ارائه راه انجام اختراع
6- تأثيرات سودمند اختراع
7- ادعاها
8- چكيده
9- اشكال

10- عكس و فيلم از اختراع

نکته: اختراع به ثبت رسیده می بایست در قالب یک مقاله علمی- پژوهشی و یا آی اس آی در مجلات معتبر داخلی و خارجی ارائه شود. ملاک اعتبار مجله، در فهرست لیست سیاه وزارتین نبودن و داشتن Quartlle در سطح 3 و 4 می‏باشد.

ارائه فيش به مبلغ 4000000 ريال جهت افراد حقیقی و ارائه فیش به مبلغ 7000000 ریال جهت افراد حقوقی طرح به حساب سيبا 2170095948001  بنام درآمد اختصاصي پارك علم و فناوري يزد

شماره شبا اين حساب : IR80 0170 0000 0217 0095 9480 01

تذكر :

قابل ذكر است كه وجوه دريافت شده مسترد نمي شود.

فرم هاي مورد نياز:

فرم تقاضاي جستجو پتنت

 تكميل فرم مراجعين

  درصورتي که اختراع توسط شخص، گروه و انجمني تأييد شده است، تأييديه مذکور بايد ضميمه مدارک فوق شود.

تمامی مدارک می بایست از طریق پست الكترونيك به آدرس patents@ystp.ac.ir ارسال شود.